Ezt tedd vészhelyzet esetén, hogy megmenthesd gyermeked életét. A legtöbb szülő nem tudja, mit tegyen vészhelyzetben. Te vajon közéjük tartozol? 4 életmentő tipp következik.
A szülők közel 60 százaléka elismeri, hogy nem tudna mit tenni vészhelyzet esetén, ha például gyermeke eszméletlét vesztené vagy fulladozna. Az Egyesült Királyságban a harmadik leggyakoribb halálok az öt év alatti gyermekek körében a fulladás.
Ez ijesztően magas arány!
„Azonban ha megtanulod az elsősegélynyújtás alapjait, az életeket menthet meg.” – mondja Clive James, a St. John Ambulance elsősegélynyújtó szervezetének képzésfejlesztési menedzsere.
Gyakori vészhelyzet: Mi a teendő, ha gyermek légzése leáll?
Ha biztosan tudod hogyan kell újraélesztést végezni, azonnal kezd el. Ugyanis azonnal oxigént kell juttatni a gyermek testébe. Kezd öt fújás mesterséges lélegeztetéssel (ugyanazt a technikát kell alkalmazni gyerekeknél, mint felnőtteknél).
Egy év alatti csecsemőknél ne nyújtsd túl az állát, és óvatosan fújd a levegőt a szájuk és az orruk köré. Adj 30 mellkaskompressziót – babának két ujjal, gyermeknek az egyik kéz sarkával– a mellkast egyharmad mélységig lenyomva.
Válts két mesterséges lélegeztetés és 30 mellkaskompresszió között. Ha nem érzed magabiztosnak magad a mesterséges lélegeztetésben, akkor csak mellkas kompressziót végezz – a fentebb leírtak szerint.
Mihamarabb próbálj segítséget hívni!
Mi a teendő, ha a gyermekednek valami elakad az orrában vagy a fülében?
Ha az orrfújás vagy a fülbe öntött kevés víz nem mozdítja ki azt, vigyük kórházba. Ne próbáld meg Te magad eltávolítani, mert tovább tolhatod.
Mi a teendő, ha gyermek fuldokolni kezd?
Egy évnél idősebb gyermekek esetében az újraélesztésre vonatkozó tanácsok ugyanazok, mint a felnőtteknél. De nem végzünk hasi nyomást babáknál, mert belső szervi sérüléseket okozhatunk.
Ehelyett váltogasd a hátba ütögetést és a mellkasi nyomást. Fektesd fel a csecsemőt az alkarodra, arccal lefelé, támaszd meg a fejét és a nyakát, és legfeljebb ötször üsd meg a hátát.
Ha még mindig nem lélegezik, fektesd arccal felfelé egy sima felületre, és helyezd két ujjadat a mellkas közepére.
Nyomd be a mellkasa mélységének harmadáig, legfeljebb ötször. Ha még mindig nem lélegzik, váltogasd az ütéseket és a mellkasi nyomást. Ha a tárgyat nem sikerült eltávolítani három ciklus után, ellenőrizd hogy jön-e a segítség, és folytasd. Ha eszméletlenné válik a pici, kezd el az újraélesztést.
Mi a teendő, ha gyermeked valami mérgező anyagot lenyel?
Kérdezd meg, mit evett meg, és hívd a mentőket. Ne hánytasd meg, mert az további károsodást okozhat. Hacsak nem nyelt le tablettát, kérd meg, hogy kortyolgasson hideg vizet vagy tejet.
Ezeknek az elősegélynyújtási alapoknak az elsajátításával elkerülheted a tragédiát.
A tudás életet menthet!
Kovács Alexa