Különleges adventi naptár, ami igazi élményt ad a gyerekeknek.
Az a tapasztalatom, hogy a mai rohanó világban az ünnepekre, így a karácsonyra is, kapkodva készülünk, nincs igazán idő ráhangolódni a szeretet ünnepére.
Körülbelül 5 évvel ezelőtt úgy döntöttem, hogy időt és energiát fektetek abba, hogy a gyerekeimnek a karácsonyvárás élmény legyen. Hogy az adventi időszak tényleg arról szóljon, hogy lassanként ünneplőbe öltöztetjük a lelkünket mire beköszönt az év – számunkra – legszebb és legfontosabb ünnepe.
Ehhez minden évben eszközül használok (gyerekenként) egy adventi naptárat, amit lehet akár házilag készíteni (rengeteg kreatív, könnyen kivitelezhető ötlet található a neten). De én veszek egy-egy csoki adventi kalendáriumot és abba csempészem egy kis papírra nyomtatva a napi közös programot.
- Ha hajnali 3 és 5 között mindig felébredsz, fontos dologra figyelmeztet
- Ezek az üvegfalak előnyei
- Ma már nem elég a jó teljesítmény az üzleti életben
- Különleges adventi naptár, ami igazi élményt ad a gyerekeknek
- Ha nem akarod, hogy kifakuljon a fekete ruhád, így mosd ki
Mitől különleges a mi adventi naptárunk?
A naponta kinyitott ablakocskák nem csak csokit rejtenek, hanem minden nap valamilyen közös tevékenységet is, amit előre beteszek az ablakokba.
A naptár teljesen élő, általában 4-5 napot tervezek meg előre, mert a munka és iskola mellett mindig számításba kell venni, hogy mire lesz elegendő idő, és persze bármi közbejöhet. A közös tevékenységek olykor kapcsolódnak a karácsonyhoz, olykor a gyerekeim érdeklődési köréhez, de a lényeg az együtt eltöltött idő.
Milyen konkrét közös tevékenységek kerülnek az adventi naptárba?
Minden belefér, ami a gyerekeinknek örömet okoz, és nem kell nagy vagy költséges dolgokra gondolni.
Karácsonyhoz, ünnephez kapcsolódó tevékenységek. Ablakok díszítése karácsonyi, téli dekorációval; Mikulás váró. Saját kezű karácsonyi ajándékok, rajzok készítése nagyszülőknek, karácsonyi képeslapok megírása. Mézeskalács készítése, karácsonyi mese/film nézése otthon vagy moziban. Esti forró csokizás – közben ünnepi témájú mese olvasása, karácsonyfa díszítése stb..
Egyéb tevékenységek. Társasjátékozás, kirakós, sütizés cukrászdában vagy otthoni sütés, esti közös séta stb..
A fenti tevékenységek olyan programok, melyeket a különböző életkorú testvérekkel együtt lehet csinálni. A gyerekeim között 5 év korkülönbség van, így pár éve már voltak olyan napok, amikor más került a nagyfiam naptárjába (pl. közös Fortnite játék) és más a lányoméba (pl. rajzverseny).
A fiam imád Fortnite-ozni, a lányom rajzolni, tehát olyan tevékenységet választottam, ami az Ő érdeklődésükhöz közel áll, ami nekik igazi élményt és kellemes időtöltést nyújt.
Ami nagyon fontos, hogy semmi nincs kőbe vésve és semmi sem kötelező, ha éppen az egyik nap jobban elfáradtak, akkor kihagyhatjuk vagy eltolhatjuk a programot.
Ha végképp zűrös nap elé nézünk, és látjuk, hogy adott napon nem lesz idő közös programra, akkor csokitallér vadászat van a lakásban vagy elrejtek egy kis csoki hóembert/Mikulást valahol. A naptárba pedig azt írom például, hogy „Nézz be az ágyad alá/fiókodba/szekrényedbe!”
Máris jól indul a nap, hiszen egy kis édességnek minden gyerek örül.
Miért ajánlom az adventi „élménynaptározást”?
Mert nem csak az ünnepre való ráhangolódást segíti, hanem sok beszélgetésre, nevetésre ad lehetőséget a gyerekeinkkel. Ha jól választunk programot, akkor a gyerekek, még a kamasz is, a következő évben már várni fogja, hogy vajon mi lesz majd a naptárban. Bár szülőként némi plusz energiába kerül kitalálni és megvalósítani a programokat, mégis az együtt töltött minőségi idő miatt nagyon megéri.