Lovak és a légúti megbetegedések - Fontos a prevenció
Lovak és a légúti megbetegedések - Fontos a prevenció

Tiszta légutak és erős ízületek. Gyógyszermentes prevencióval megőrizhető a lovak egészsége.

Lovak és a légúti megbetegedések - Fontos a prevenció

Az évszakváltásokra jellemző nyirkos, időnként még hűvös időjárás rendkívül kedvez a légúti megbetegedések kialakulásának. Nemcsak az emberek, hanem az állatok, különösen a lovak esetében is. A nedves, párás idő elősegíti a kisebb köhögésekkel, orrfolyásokkal, légzési nehézségekkel, légúti diszkomforttal járó állapotok fenntartását. A jelenleg elérhető kezelési megoldások többsége ugyanakkor egy-egy tünetre fókuszál. Sokszor nem foglalkozik a kiváltó okokkal.



Egy ló egészsége az életminősége mellett a teljesítményét is meghatározza.

Ha az állat már rendelkezik egy olyan alap légzési rendellenességgel, mint például a kehesség, az időjárási körülmények és a nem megfelelő kezelés súlyosbítja az állapotát.

Lovak és a légúti megbetegedések - Fontos a prevenció

Kehesség

  • krónikus tünetegyüttesű
  • jellemzően poros, penészes környezetben alakul ki, pl. istállózott lovaknál
  • rossz minőségű széna etetése mellett jön létre
  • egy allergiás reakció eredménye is lehet

„Nagyos sok a kehes ló, amelyeknél az állapot valamilyen formában folyamatosan jelen van. A krónikus, hosszantartó tünetegyüttesnek több fokozata van, a legenyhébb az enyhe, száraz köhögés és átlátszó orrfolyás. Ha ezt a kezdetleges kehes állapotot nem tudjuk mérsékelni vagy tünetileg megszüntetni, idővel visszafordíthatatlan károsodások keletkezhetnek a tüdőben, amelyek a kehesség legsúlyosabb tüneteivel párosulhatnak: tüdőgyulladás, tüdőtágulás, légzési elégtelenség” – magyarázza dr. Filip Dániel állatorvos.

A lovaknak is szükségük van „köptetőre”



A lovaknál jelentkező állapot sokszor hasonlít az emberek felsőlégúti betegségeire.   

 

„Sok esetben a légutak megtelítődnek váladékkal és ez fokozottan nehezíti a légzést. A cél, hogy felszabadítsuk ezt a lerakódott váladékot és hurutossá alakítsuk a köhögést. A hagyományos gyógyszerkészítmények többsége csupán a tünetek enyhítésére fókuszál, azonnali javulást ígérve a lótulajdonosoknak. Azonban a hosszú távú megoldás érdekében elengedhetetlen a kiváltó okok kezelése is” – hangsúlyozza az állatorvos.

Vannak olyan elérhető természetes alapanyagok, amelyekkel hosszú távon is fenntartható módon lehet segíteni ezeknek a problémáknak a kezelését.

A gyógynövények és gyógynövénykivonatok bár lassabban elérhető, de tartósabb hatást biztosítanak, mellékhatások nélkül.

Dr. Filip Dániel hosszú évek óta elkötelezett a gyógyszermentes prevenció mellett.

A több mint 20 éves állatorvosi praxis és a gyógyszergyártás és fejlesztés területén szerzett 7-8 év tapasztalata alapján meggyőződése, hogy a hagyományos állatorvosi oktatás és a gyakorlati szemlélet erősen gyógyszerorientált, ami hosszú távon, nem mindig a páciensek egészségét szolgálja.

„Ez is ösztönözött többek között arra, hogy olyan természetes alapanyagokat, gyógynövényeket, kivonatokat keressek és kiegészítőket fejlesszek a segítségükkel, amelyek képesek hatásukban felvenni a versenyt a hagyományos gyógyszerkészítményekkel, természetesen mellékhatások nélkül.”


A lótartás rendkívüli felelősséggel jár, a tudatos gazdáknak fontos szem előtt tartaniuk, hogy a megelőzés elmulasztása hosszú távon komoly következményekkel járhat.

További cikkek ÁLLATVILÁG témakörben itt>>>

Facebook oldalunk: ITT>>>

Kép: Stock kép

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük